Kreenholmi ajalugu – 19. sajand

XIX sajand “Kogu koht on Inglismaa puudutus Venemaa pinnal.” (Professor Gerhart von Schulze-Gävernitz) Krenholmi tehase asutasid 1857. aastal Venemaa puuvillasektori pioneer Ludwig Knoop koos Kozma Soldatyonkovi ja Aleksey Khludoviga.

Pärast 1872. aasta koolerakatku, mille käigus hukkus 420 spetsialisti, hakati tehase sisemine politseivõim laiali minema. Olgu see siis, kui organisatsioon hiljem selle aasta hiljem uuesti kehtestas, streigi tulemuseks oli Eesti peamine nüüdisaegne streik, mis muutus mobiks ja tavalised sõdurid toodi selle lõpetamiseks.

Riiklik komisjon uuris seda asjaolu ja tema aruandest järeldati, et töötingimusi on vaja parandada ja sisepolitsei enam ei eksisteeri. Aastal 1893 sisaldas see 340 000 šahti ja 22 000 kudumismasinat, 6000 ajamit ja 7000 inimest.

Professor Gerhart von Schulze-Gävernitz külastas tehaseid 1890. aastatel, öeldes, et “kogu koht on Inglismaa puudutus Venemaa pinnal”. Narwa jõgi, Narwa juga ja Krenholmi tootmisettevõte, 1886.

Tehas asub saarel ja Narva jõe kaldal. Läänemeri asub vaid umbes 10 miili kaugusel ja sadamas, mis asus veetee suudmes, kasvatati tohutult puuvilla jaotuskeskusi, kuhu koguti otse USA-st või Liverpoolist imporditud puuvill, mis tõstis voolu mitmesuguse taime juurde.

Narvas, eriti kaua enne ookeani suubumist, on umbes 27-meetrine langus, mis andis intensiivsuse allikale. Aparaat levitati kolme eraldiseisva konstruktsiooni kaudu, plokkide ja kivide arendamise kaudu, millest kaks olid viis lugu ja üks neli. Viimane vabrik, mis andis täielikult treimisele, oli Ameerika arengus. Kontroll- ja treimistarvikud pärinesid Platt Brothers and Co Ltd firmalt Oldhamist Inglismaalt. Osa kangakudujaid olid inglased, suurema osa neist valmistas aga ettevõte oma valukojas ja masinatööstuses, mis olid veski assistendiks.

Ajendusjõuks oli 11 vesiturbiini, mille konsolideeritud tõmme oli 8550, ja kasutati kasulikke 700-mootorilisi aurumootoreid. 70% telgedest kasutati lõngade ostmiseks peamiselt Peterburi ja Moskva materjalipiirkondade kangaste seas. Tehase tugevuseks oli 90ndate elastsete rehvitootjate jaoks Egiptuse lõngast valmistatud lõng. Tarnitud lõngade valik oli lai, ulatudes 3ndatest kuni 90ndateni ja umbes 330 000 telge olid eeslid. Kootud materjal koosnes peamiselt erinevat tüüpi trükikangast ja satiinidest, mõlemad kootud 34-ndast keerust ja 38-ndast koest. Kõigil eesmärkidel ja eesmärkidel saadeti kõik tooted Moskvas asuvasse tootmisettevõttesse, mille vastu ettevõttel oli tohutu huvi.

Taimede juhendajad ja abidirektorid olid inglased. Töölised olid poolel teel venelased ja pisut eestlased. Organisatsioon oli dünaamiline, hoolitsedes esindajate valitsuse abi eest. See andis erakorralise meditsiini kliiniku, juhendades 1200 last, vene õigeusu kiriku (töötas 250 000 dollari kulul) ja luterliku kiriku (eestlaste jaoks). Esindajad asustasid tehase lihtsalt näilise rendi eest.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga